BELYSNING / Bordslampor / Bordslampa 14003077
nr 1400 3077
Bordslampa
majolika, 1900-tal. Trol omgjord fotogenlampa. Skål samt lock i majolika med reliefdekor av bland annat puttis med blommor, två hänklar, växtornamenterat skaft och fot i bronserad metall. Höjd: exkl skärmfäste ca 56 cm
Utrop:
800 kr
Såld:
600 kr
måndag 31 maj 2021
kl 18:33:36
31/5 18:12:30
Majolika
Från italienskans maiolica, efter Mallorca. Namnet används i Sverige sedan 1800-talet om mångfärgat dekorerat prydnadskeramik.